Надії адміністрації на те, що Київ зможе почати переговори з Москвою, згасають через повільний прогрес на місцях.
Повільний темп контрнаступу України проти російських окупантів розвіює надії на те, що переговори про припинення бойових дій можуть відбутися цього року, – кажуть західні чиновники. З’являється відчуття, що цей конфлікт не закінчиться.
Потенційна патова ситуація може стати випробуванням для проголошеної президентом США Джо Байденом стратегії надання військової допомоги Україні на мільярди доларів, яка повинна допомогти Києву вести переговори з Москвою з позиції сили.
«Це також може поставити під сумнів подальшу здатність Заходу постачати зброю, якої і так не вистачає, а також дати політичний аргумент тим, хто виступає проти підтримки воєнних зусиль з боку США», – пише Wall Street Journal.
«Очевидно, що легше надавати більше підтримки, коли справи йдуть добре», – сказав колишній посол США в Україні Джон Гербст, який підтримує ідею розширення військової допомоги для Києва.
Але, на думку американського дипломата, у адміністрації Байдена не має іншого вибору, окрім як продовжувати надавати зброю. Рішення відвернутися від України і допустити навіть часткову перемогу Росії «стане знаковим провалом зовнішньої політики Байдена, який затьмарить виведення військ з Афганістану», – додав Гербст, який зараз працює у вашингтонському аналітичному центрі Atlantic Council.
Однак збереження поточного курсу теж має певні ризики для США. Байден зробив ставку у своїй зовнішньополітичній діяльності на конфлікт, який він описує як битву між демократією та авторитаризмом. Він направив понад 43 мільярди доларів на безпекову допомогу Києву, але стикається з проблемами в Конгресі з боку деяких членів Республіканської партії.
У четвер 13 республіканців Сенату підтримали поправку до щорічного законопроекту про оборонні витрати, яка б обмежила виділення коштів для України. Поправка не пройшла, а інші республіканці в Конгресі рішуче підтримують Україну. Президентські вибори в США, заплановані на наступний рік, вже не за горами. І у Владіміра Путіна тепер з’являється більше стимулів спробувати переграти Захід. Двоє з головних претендентів на республіканську номінацію: колишній президент Дональд Трамп і губернатор Флориди Рон ДеСантіс, – висловили припущення, що вони можуть зменшити військову підтримку України.
Росія також не демонструє особливої схильності до переговорів. Оскільки вторгнення в Україну загрузло, Путін зіштовхнувся з критиками вдома, які стверджують, що він веде війну не достатньо агресивно.
«Росіяни більш ніж раді говорити про капітуляцію України. Я не думаю, що вони серйозно зацікавлені в будь-яких переговорах про врегулювання української кризи, принаймні на даний момент», – сказав почесний член Ради з міжнародних відносин Томас Грем.
Контрнаступ України, розпочатий на початку червня, має на меті повернути частину від майже 20% української території, окупованої Москвою. Хоча Україна відвоювала частину території, вона ще не досягла прориву, який міг би змусити Росію сісти за стіл переговорів.
«Я сподіваюся і очікую, що ви побачите, як Україна досягне значного прогресу в її наступі, і це призведе до врегулювання конфлікту шляхом переговорів», – сказав Байден під час свого візиту до Гельсінкі на початку цього місяця.
Оскільки ні Росія, ні Україна не схильні до переговорів, у Білого дому наразі небагато варіантів, окрім як продовжувати курс, сподіваючись на можливий прорив на полі бою проти укріплених російських сил. Або ж залишається сподіватися, що політичні тріщини в Москві дадуть ефект. Американські чиновники визнають, що контрнаступ відбувається повільно, але кажуть, що поки що зарано оцінювати його ефективність, доки Україна не задіє більше своїх бойових бригад, особливо тих, які пройшли американську підготовку на базах в Європі з ведення маневреної бронетанкової війни.
«Якщо вони задіють свої резерви і їхні резерви не будуть успішними, тоді нам доведеться визначитися з подальшими діями», – сказав один з американських чиновників.
Місія Києва дуже складна, – сказав неназваний європейський чиновник, який зазначив, що його уряд не очікує від української армії швидкого визволення усіх територій України.
«Ми не очікуємо, що вони зможуть повернути всю територію, окуповану Росією, особливо якщо ви маєте на увазі Крим і навіть територію, втрачену в 2014 році разом з Донбасом», – сказав урядовець, чий уряд є одним з найпалкіших прихильників України.
Інший виклик, з яким стикаються США та їхні союзники, – це скорочення запасів основних видів озброєнь. І Вашингтон нещодавно намагався частково вирішити цю проблему, надавши Києву касетні боєприпаси. Один західний дипломат у Вашингтоні сказав, що США, можливо, доведеться визнати, що війна в Україні не закінчиться найближчим часом, і союзники повинні підготуватися до того, щоб забезпечувати Київ у конфлікті, який триватиме роками.
«Єдиною реальною відповіддю буде промислова мобілізація, яка дасть українцям і росіянам чіткий сигнал, що українці завжди матимуть достатньо того, що їм потрібно», – сказав дипломат.
Питання полягає в тому, чи достатньо рішучі США і їхні союзники, щоб продовжувати підтримку або навіть розширювати її, якщо наступ і далі не буде відповідати очікуванням. У списку бажань України – ракети великої дальності ATACMS американського виробництва і винищувачі F-16.
Виступаючи минулого тижня на Аспенському безпековому форумі, віце-прем’єр-міністр Канади Христя Фріланд відкрито висловила занепокоєння щодо здатності західних союзників дотримуватися обраного курсу.
«Мій найбільший страх щодо України – це ми самі», – сказала вона.
Подписывайтесь на Ukrnews24.net в Telegram, чтобы быть в курсе самых интересных событий.
Последние новости