Тимчасове рішення, яке дозволило громадянам України перетнути американський кордон рік тому, у найближчі місяці втратить силу.
Тисячі українських мігрантів, які живуть в США, постали перед неминучим ризиком втратити свій легальний статус. Тому що вони приїхали в країну в той період, коли в уряду США не було довгострокового плану, щоб їх прийняти.
Минулого року, в перші місяці після початку вторгнення Росії в Україну, десятки тисяч українців, в яких були родичі чи друзі в США, полетіли в Мексику, сподіваючись, що їм дозволять перетнути американський кордон, – пише Wall Street Journal. Раптовий наплив українців на прикордонному пункті поблизу Сан-Дієго спонукав адміністрацію Джо Байдена створити низку міграційних програм, щоб дати їм статус і швидко розселити. Але у цьому рішенні є прогалина: приблизно 10-денний період у квітні, під час якого українцям дали річний дозвіл на проживання в США. Дія цього рішення добігає кінця. І уряд США не оголосив про намір продовжити його.
«Я не можу почуватися комфортно, тому що цілком можливо мені доведеться почати своє життя заново. Все почнеться з нуля знову», – сказала інженер-хімік з Харкова Олена Лапшина, яка приїхала в Сан-Дієго 13 квітня разом з двома своїми синами.
Її однорічний легальний статус закінчиться менш ніж через два місяці. Разом з втратою дозволу на проживання в США Лапшина також буде змушена відмовитися від роботи інженера-механіка в Роквіллі, штат Меріленд. Її водійське посвідчення теж стане недійсним. І в жінки не буде необхідних документів, щоб орендувати квартиру для себе і двох синів: Артема і Кирила. Українка сподівається, що хлопці, одному з яких 7 років, а іншому – 12, зможуть далі вчитися в школі.
Лапшина каже, що поняття не має, що буде робити, якщо її змусять поїхати з США. Всі, хто перетнули кордон до 11 квітня 2022 року, зрештою, були приєднані до додаткової гуманітарної програми під назвою «Тимчасовий захищений статус», який дає захист, схожий на той, який отримують люди з гуманітарними дозволами. Однак, тимчасовий захищений статус триває довше і його легше продовжити. Пізніше 21 квітня адміністрація оголосила про запуск нової програми під назвою «Об’єднані для України», яка дозволяє українцям законно летіти в США і лишатися на термін до двох років, якщо в них є американський спонсор.
Однак, будь-хто, хто перетнув кордон впродовж днів між ухваленням двох програмам, тепер ризикує втратити дозвіл на перебування в країні. Імміграційні юристи і адвокати кажуть, що йдеться про приблизно 10 тисяч людей.
«Ніхто не знає напевно, що буде далі. Всі знають про проблему. Уряд знає», – сказав юрист Алек Бейненсон, який працює з українцями.
В Департаменті внутрішньої безпеки США сказали, що «продовжують вивчати способи надати можливості для гуманітарної допомоги і захисту українцям, які тікають від неспровокованої російської війни». Хоч досить вузька група людей опинилися під загрозою неминучої втрати свого статусу, у найближчі місяці ця проблема для уряду може збільшитися. Десятки тисяч афганців, евакуйованих після падіння уряду Афганістану в 2021 році і яким дозволили в’їхати в США на схожих умовах, що й українцям, вже влітку і восени зіштовхнуться з закінченням терміну дії своїх дозволів на перебування. А з жовтня адміністрація Байдена почала дозволяти десяткам тисяч громадянам Венесуели, Куби, Нікарагуа і Гаїті щомісяця подавати заявки на програму, яка дозволяє їм отримати гуманітарний дозвіл на переїзд на два роки. І вони теж можуть зіштовхнутися з такою ж проблемою, як і українці.
В адміністрації Байдена активно обговорюють, як з усім розібратися. Про це Wall Street Journal повідомили чиновники, поінформовані про деталі дискусій. Хоча досі немає рішення, яке б дозволило українцям залишитися на довше. Тим часом, хоч республіканці напряму не кидають виклик політичним підходам,, які дозволяють громадянам України тимчасово проживати в США, група представників Республіканської партії вимагають закрити програму для венесуельців, кубинців, гаїтян і нікарагуанців.
Імміграційні юристи кажуть, що навряд чи українців після втрати легального статусу обов’язково депортують. Але невизначеність створює новий шар напруги для людей, які шукають стабільності, поки чекають на кінець війни.
Один з небагатьох способів, який дозволяє українцям залишитися в США на завжди, – це подати заявку на отримання політичного притулку. Втім, цей крок теж ризикований. Імміграційні юристи сумніваються, що українці, які тікають від війни, можуть подавати такі заявки. Оскільки процес передбачає надання захисту людям, яким загрожує переслідування за особливих обставин. Але отримання притулку в США також не дозволить громадянину України повернутися додому найближчим часом. Тому що це підірве його міграційну справу.
«Більшість українців тут тимчасово», – сказала імміграційний адвокат Юлія Бікбова, яка працює в Чикаго, але родом з Києва.
Вона пояснила, що саме тому більшість українців в США шукають простіші рішення.
Подписывайтесь на Ukrnews24.net в Telegram, чтобы быть в курсе самых интересных событий.
Последние новости